Navigation Menu+

Wyklad i pokaz filmu „Out of the Ashes” w Powiatowym MDK w Otwocku

Posted on Mar 22, 2013 by in Bez kategorii | 0 comments

5 marca 2013 r. na zaproszenie STOK Developer, Stowarzyszenia Kultury Mazowsza i Powiatowego MDK do Otwocka przybył Marek Krawczyński – architekt, odpowiedzialny m.in. za rozbudowę słynnej Sydney Opera House.Witali go m.in. Starosta Otwocki i Wicestarosta Otwocki.

Marek Krawczyński jest australijskim architektem polskiego pochodzenia, który w latach 1988-1990 pełnił funkcję Construction Manager oraz Supervising Architect przy rozbudowie Sydney Opera House. Jest autorem 80 projektów inwestycji, pianistą, sympatykiem Warszawy, którą w latach powojennych do świetności przywracał m.in. jego ojciec, Zbigniew.

Na spotkanie z Markiem Krawczyńskim przybyła młodzież ze szkół ponadgimnazjalnych, która zainteresowana losami rodziny Krawczyńskich obejrzała film „Out of the Ashes” i wysłuchała wspomnień Marka Krawczyńskiego.

Wśród gości znaleźli się także Starosta Otwocki Bogumiła Więckowska, Wicestarosta Otwocki Mirosław Pszonka, Wójt Gminy Celestynów Stefan Traczyk i Wójt Gminy Kołbiel Adam Budyta, Dyrektor Oświaty Powiatowej w Otwocku Hanna Majewska – Smółka, lokalni przedsiębiorcy. Wszystkich gorąco witała pomysłodawczyni wydarzenia, Barbara Stocka – Prezes STOK Developer.

Rodzina Krawczyńskich wyemigrowała z Polski pod koniec lat 50. XX wieku, po tym, jak Zbigniew Krawczyński z grupą architektów zaprojektował Stare Miasto w Warszawie, by powojenna Polska mogła odbudować tę perełkę Mazowsza. To największy projekt w dziejach ludzkości – podsumował Marek Krawczyński. I wielki cud, że w tamtych czasach, bez współczesnych zdobyczy techniki, udało się zrekonstruować starówkę – dodał.

W 2004 roku Marek Krawczyński przywiózł do ojczyzny rysunek autorstwa swego ojca, przedstawiający projekt urbanistyczny rekonstrukcji Starego Miasta. Ojciec wykonał go na podstawie badań archiwalnych, tysięcy fotografii, przekrojów budynków, inwentaryzacji oraz projektów. W latach 80. ojciec zabrał go do Australii – mówił Krawczyński. Ponad dwuipółmetrowy rysunek przechowywany jest obecnie w Muzeum Historycznym m.st. Warszawy.

Submit a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *