Navigation Menu+

WSPIERAMY I MOTYWUJEMY POLSKICH STUDENTÓW

Posted on Paź 2, 2017 by in Bez kategorii |

 

Kilka lat temu Dyrektor Fundacji „Polska Przyszłość” Mark Krawczyński zaprezentował inspirujące wykłady na uniwersytecie w Lublinie o pozytywnym myśleniu i rozwoju tożsamości narodowej, używając przykłady rozwoju w Australii. Odwiedził też Dyrektora Stanisława Leszczyńskiego i rozmawiał ze studentami z jego Zespołu Tańca Ludowego o ich planach na przyszłość i jak się przygotowywać do dalszego rozwoju.

Pod koniec września 2017r. w Warszawie, Dyrektor naszej Fundacji ponownie rozmawiał ze studentami z Zespołu Tańca Ludowego Uniwersytetu  Marii Curie Skłodowskiej, podczas ich występów w Teatrze Stanisławowskim w Łazienkach
Królewskich dla liderów chińskiej dyplomacji.

Nasza kultura, muzyka i taneczne kreacje zaczynają być co raz bardziej rozpoznawalne na całym świecie. Muzyka i taniec są też niezbędnymi elementami poczucia własnej tożsamości i przekazywania swojej kultury w dynamiczny sposób.
To także uczy młodych ludzi jak współpracować w zespole i łączyć się przez pozytywną i kreatywną energię. Takie ludzkie cechy są bardzo potrzebne dla naszych młodych Polaków, jak także dla ludzi w innych krajach, dla których my jesteśmy coraz lepszym przykładem szacunku i zrozumienia międzynarodowego.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ESEJ o zespole autorstwa Jerzego Wojciewskiego (fragmenty tekstu)

 „60  przetańczonych  lat

 

Zespół Tańca Ludowego UMCS to zespół wspaniały,  to zespół znamienity, który od 60 lat kultywuje, promuje i rozsławia rodzimy folklor w polskich miastach, miasteczkach i wsiach oraz  za granicą dając łącznie około 7000 koncertów i większych występów.

Zespół odbył 310 artystycznych wojaży zagranicznych do 59 krajów na 5 kontynentach.  ZTL UMCS jako pierwszy polski studencki zespół folklorystyczny był zaproszony do USA i Kanady, gdzie koncertował 41 razy, w tym w nowojorskiej siedzibie ONZ. Czterokrotnie występował przed papieżem Polakiem, Janem Pawłem II, w tym jako jedyny zespół artystyczny w Castel Gandolfo.

8 tysięcy studentów tańczyło i śpiewało w Zespole UMCS przez te 60 lat. To coś wspaniałego. Każdy z nich, z tych znakomitych  tancerzy i śpiewaków ( a jakie mają głosy !) to przez całe życie miłośnik, propagator, przyjaciel, admirator, serdeczny kolega polskiego folkloru. No i oczywiście własnego, najwspanialszego zespołu. A jak potrafią opowiadać o swoich koncertach, występach, popisach solowych podczas świąt, imienin, jubileuszy rodzinnych. I nie dziwi to, że ich córki, synowie, a potem wnuki i wnuczki „szturmują” z sukcesem Zespół Leszczyńskiego.  A jak się dostaną  to ćwiczą zapamiętale, bo chcą pokazać rodzicom, dziadkom, że nie będą od nich gorsi, że po dwóch latach, a może już po roku „załapią się” na pierwszy wyjazd zagraniczny, gdzie koncerty będą udane, nagradzane długimi brawami. Wtedy z dumą piszą kartki do mamy, taty, dziadków, do profesorów, do przyjaciół. To normalne –  żmudne ćwiczenia, nauka poszczególnych elementów tańca, udane efekty na scenie,  a przy tym regularne zakuwanie na studiach.A także języki obce. Rektorzy i profesorowie oczekują, i słusznie, dobrych stopni w indeksie. I tak jest.

Przebojem scenicznym dla każdej widowni, czy to w kraju, czy za granicą są nasze polskie, tańce narodowe – polonez Ogińskiego „Pożegnanie Ojczyzny”, mazur historyczny z okresu „Księstwa Warszawskiego” (ze  „Strasznego Dworu”) krakowiak z Lajkonikiem, który jest bardzo widowiskowy. A także tańce lubelskie wybrane z „Wesela Lubelskiego” . Trzeba również powiedzieć o dynamicznych tańcach Skalnego Podhala, które także zawsze wywołują burze oklasków.

Zespół Tańca Ludowego UMCS w swym ciągłym sięganiu po nowe tańce, pieśni, scenki z życia polskich wieśniaków  skumulował ponad  20 godzin repertuaru.  Aktualnie występujących 300 osób w rożnych grupach wiekowych może zaprezentować kilka różnych koncertów. I to jest potęga artystyczna tego wybitnego Zespołu.

Oczywiście ZTL UMCS może poszczycić się wieloma nagrodami, odznaczeniami, wyróżnieniami. Wymieńmy niektóre: Złota Honorowa Odznaka „Zasłużony dla Lublina”, dwukrotnie dyplom ministra spraw zagranicznych, medal Towarzystwa Łączności z Polonią Zagraniczną POLONIA, Medal Komisji Edukacji Narodowej, nagroda im. Oskara Kolberga. Wśród międzynarodowych wyróżnień trzeba przypomnieć: Srebrną Kolię XXIV Festiwalu Folklorystycznego w Dijon  we Francji, Złotą Artemidę na Festiwalu Folklorystycznym w Efezie w Turcji w 1978 roku ( świadkiem tego sukcesu był niżej podpisany), a także nagrodę europejską  FVS za zasługi w upowszechnianiu folkloru. Liczącym się sukcesem było wygranie kilka lat temu  międzynarodowego festiwalu folklorystycznego w Egipcie na Synaju”