Navigation Menu+

Dyrektor Fundacji prezentuje Warszawę holenderskim biznesmenom

Posted on Kwi 19, 2015 by in Bez kategorii |

18 kwietnia br., na zaproszenie Ambasadora Holandii J.E. Paul Bekkers,  Mark Krawczyński uczestniczył w nieformalnym spotkaniu z 10 biznesmenami holenderskimi

Był to również dla gości z Holandii „re-union” po 31 latach od czasu, kiedy odwiedzili naszą ojczyznę po raz pierwszy jako młodzi ludzie i byli wtedy najbardziej zachwyceni Starym Rynkiem w Krakowie.

Przy okazji obecnej wizyty  Mark zaprezentował architektoniczne „perełki” warszawskie.

Tura była ograniczona w czasie, więc rozpoczął od naszego najnowszego Muzeum – Centrum Interpretacji Zabytków, aby nasi goście zrozumieli skale spustoszeń w stolicy w ciągu II Wojny Światowej.

Dzięki pomocy tego muzeum, zaprezentowano film pt.”Warszawa Nie Zapomniana” w języku angielskim prezentujący, miedzy innymi,  opis warunków panujących w trakcie odbudowy naszej stolicy, nad którą pracował również ojciec Marka, Zbigniew Krawczyński wspólnie z ponad 1,500 projektantami pod dyrekcją takich słynnych postaci jak prof.Zachwatowicz oraz prof. Biegiański oraz wielu innych bohaterów naszej kultury architektonicznej. Ekipy budowniczych pracujących nad tym gigantycznym projektem liczyly ponad 50,000 ludzi. To był najwiekszy architektoniczny projekt w historii świata – aż 4 razy wiekszy niż Hiroshima.

Po wizycie w Muzeum kontynuowano spacer po Starym Rynku i wysłuchano wielu dalszych opowiadań  z historii Warszawy.

Nasi goście byli pod wielkim wrażeniem i poprosili o wejście do naszej słynnej katedry Świętego Jana, gdzie usłyszeli o dziejach przedwojennych i tragediach w ciągu Powstania Warszawskiego.

Goście podziwiali również drzwi wejściowe z płaskorzeźbami do Kościoła Matki Bożej Łaskawej, które zostały wykonane przez słynnego polskiego rzeźbiarza Igora Mitoraja.

Następnie goście przeszli trasę wzdłuż Krakowskiego Przedmieścia i podziwiali nasze skarby kultury, które są aż tak liczne, że nie sposób opisać ich wszystkich w tym krótkim artykule.

Powinniśmy przypomnieć sobie, ile z tych skarbów już sami często nie zauważamy.

Przed pomnikiem Adama Mickiewicza goście mieli wiele pytań dotyczących literatury z naszego rejonu.

Opowieści o Bristolu i o Kościele Św. Anny oraz Świętego Krzyża ( z sercem Chopina w jednym z filarów) bardzo zajęły uwagę gości, którzy byli przekonani, że jest tak dużo interesujących miejsc i obiektów do zwiedzania w Warszawie, iż na pewno będą przyjeżdżali tutaj regularnie.

Będzie też szansa na jeszcze bardziej pogłębioną współpracę między  Holandią i Polską w dziedzinach kultury, sztuki i biznesu.