Navigation Menu+

Polacy potrzebują inspiracji, aby zdefiniować czego oczekują w przyszłości

Posted on Paź 24, 2018 by in Bez kategorii |

Dyrektor Fundacji Mark Krawczyński odwiedził rejony Dolnego Śląska na początku października 2018. Prezentował wykłady mi.in.  w Jeleniej Górze i we Wrocławiu. Mówił  o tym, jak Australia rozwinęła się przez ostatnie 100 lat i o podobieństwach do Polski na nasze 100 lecie, oraz o tym, co tworzy prawdziwa „Współpraca, Wzajemny Szacunek i Tożsamość Sukcesu”.

Aby osiągnąć swoje osobiste cele życiowe oraz nasze wspólne polskie cele narodowe, trzeba je umieć zdefiniować. Proponował ,że musimy się skoncentrować nad tym, co najbardziej chcemy na przyszłość, a nie tylko narzekać na innych, bo sami nie wiemy czego chcemy.

Kiedy Australia osiągnęła swoją niepodległość dopiero w 1901 r. (tylko 17 lat wcześniej niż Polska) była jeszcze w ostatniej fazie swojego trudnego okresu kolonialnego, w którym była skłócona wewnętrznie i narzekała na wszystko. Ale po deklaracji swojej niepodległości nareszcie zaczęła się zastanawiać, czego najbardziej potrzebuje.

W następnym stuleciu Australia wybudowała nową stolicę Canberra, wielki nowy most nad zatoką w Sydney, największy na świecie wieloelementowy projekt do produkowania energii i nawadniania pustyni nazwany The Snowy Mountains Hydro-Electric Scheme, przygotowała Światowe Igrzyska Olimpijskie w 1956 i 2000 plus wybudowała najsłynniejszą ikonę świata Sydney Opera House.

Te wszystkie wielkie projekty były konieczne aby Australia przetrwała w bardzo trudnych warunkach i potem się rozwinęła na najbardziej popularny kraj świata. To się udało dlatego, że zdefiniowali swoje najważniejsze potrzeby i nie winili wszystkich innych za własne bardzo trudne warunki. Bo ten kraj na początku był kolonią karną, pełną więźniów i uchodźców z całego świata, nadzorowanych przez bardzo okrutne władze.

My też mamy w Polsce bardzo okrutną historię, ale to nie może być powodem  ustawicznego narzekania. Teraz w roku naszego stulecia powinniśmy zdefiniować, co naprawdę Polska potrzebuje w swoim rozwoju.

To były tematy prezentowane przez Dyrektora Fundacji „Polska Przyszłość” w cyklu  wykładów na Dolnym Śląsku.