Navigation Menu+

Sławni Polacy

Posted on Sty 28, 2016 by in Bez kategorii |

……..Wiesław L. Nowiński – profesor biomedycyny specjalizujący się w radiologii, autor kilkudziesięciu patentów, dyrektor Laboratorium Obrazowania Biomedycznego w singapurskiej, rządowej Agencji A*STAR; twórca kilkudziesięciu atlasów mózgu wykorzystywanych przez setki tysięcy lekarzy na świecie w neurochirurgii, neuroradiologii, neurologii, tworzeniu map mózgu oraz neuro-edukacji; laureat Magna cum Laude (nagrody uważanej za radiologicznego Oscara); absolwent elektroniki na Politechnice Warszawskiej.

Maria Siemionow  – chirurg i transplantolog; od 1995 roku kieruje oddziałem chirurgii plastycznej i mikrochirurgii w Klinice Kolegium Medycyny w Cleveland (USA), a od 2005 roku jest profesorem na tamtejszym wydziale chirurgicznym; w 2008 roku dokonała pierwszej na świecie udanej operacji przeszczepienia znacznego fragmentu twarzy.

Hilary Koprowski– twórca pierwszej szczepionki przeciwko wirusowi polio, który wywołuje chorobę Heinego-Medina.

Tomasz Czajka – informatyk, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego i Uniwersytetu Purdue w USA, laureat prestiżowych konkursów informatycznych i matematycznych, zwycięzca VII Polskiej Olimpiady Informatycznej (2000) i finalista Brytyjskiej Olimpiady Informatycznej (1999); mistrz świata ACM International Collegiate Programming Contest (ACM ICPC) (2003), dwukrotny zwycięzca etapu środkowoeuropejskiego ACM ICPC (2000, 2003), trzykrotny zwycięzca TopCoder Open (2003, 2004, 2008); pracuje dla Google

Marta Berezowska-Rudzka – „królowa manhattańskiej architektury” ze słynnego biura projektowego Costas Kondylis & Partners; projektantka budynku Trump World Tower, 262 metrowego (72 piętra), wieżowca mieszkalnego na Manhattanie w Nowym Jorku, właścicielem jednego z apartamentów w tym budynku jest Bill Gates (założyciel Microsoft); zaprojektowała także kilkadziesiąt innych budynków w Nowym Jorku.

Stanisław (Stanislas) Fiszer  – architekt; pracuje głównie we Francji; jest twórcą m.in.: gmachu francuskiego Archiwum Narodowego, ambasady Japonii i zabudowy placu Chalon w Paryżu, mediatek w Saint-Quentin-en-Yvelines i w Dreux, warszawskiego Centrum Giełdowego (wspólnie z Andrzejem Chołdzyńskim) oraz przebudowy Arkad Kubickiego pod Zamkiem Królewskim w Warszawie.

Robert Konieczny – architekt; dom „aatrialny”, który zbudował pod Opolem otrzymał międzynarodową nagrodę dla najlepszego domu na świecie w 2006 roku.

Leopold Płowiecki – inżynier mechaniki precyzyjnej; w 1971 roku wyemigrował z Polski do Francji; jest konstruktorem kateterów (mikrocewników) – cienkich jak włos rurek, które wprowadza się do mózgu albo do serca (poprzez tętnicę udową), aby tamować krwawienie wewnętrzne……..

Henrykk Skarżynski – Światowej sławy otochirurg, dyrektor Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu oraz Światowego Centrum Słuchu w Kajetanach.  Opracował implanty leczące głuchotę, najważniejszy wynalazek ostatniego 25-lecia.

Jan Lubiński – jest jedną z najważniejszych postaci polskiej genetyki. Stworzył pierwszy na świecie program profilaktyczny genetyczno-onkologiczny, który wykrywa dziedziczne obciążenie ryzykiem raka nowotworów.